slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider
Kategorie: Aktuality

představení členů SDH

představení členů SDH

Vzhledem k tomu, že mnoho obyvatel Deštné a Lipovky stále nezná hasiče z našich jednotek, rozhodli jsme se Vám představit jednotlivé členy jednotek SDH Deštná a SDH Lipovka.

 

Mimo jiné, se o členech jednotek může dočíst i v papírové formě ve zpravodaji Deštenska

 

Jako první vám představujeme velitele jednotek.

Velitelé musí před nástupem do této funkce absolvovat týdenní školení zaměřené na vedení zásahů, jejich bezpečnost, taktiku a evidenci. Velitel musí znát povinnosti a pravomoci zasahujících hasičů, a v neposlední řadě alespoň základní ovládání hasičské techniky. Nabyté znalosti jsou ověřeny závěrečnou zkouškou a po jejím úspěšném složení velitel získá osvědčení platné po dobu 5 let, s podmínkou každoroční účasti na jednodenním školení. Velitele jednotky jmenuje starosta města, jmenování podléhá schválení Hasičským

záchranným sborem Jihočeského kraje. Velitel jednotky je zodpovědný za připravenost,

vybavenost a akceschopnost jednotky. Tuto zodpovědnost nemůže delegovat. V případě výjezdu k zásahu rozhoduje o vedení zásahu a je zodpovědný za všechny hasiče, kteří mu podléhají. Pravomoc velení zásahu může delegovat (předat jinému). Velitel družstva velí při zásahu určenému družstvu hasičů a úseku zásahu, který je mu svěřen. Za hasiče,

kterým velí, je také plně zodpovědný.

 

Milan Menčík-velitel jednotky Deštná

Ing. Petr Janota -velitel družstva, zástupce velitele jednotky Deštná a Lipovka

František Potměšil – velitel jednotky Lipovka

Miroslav Přibyl – velitel družstva Deštná

Pavel Přibyl – velitel družstva Deštná

 

Po představení velitelů, vám jako další představíme strojníky jednotek SDH Deštná a SDH Lipovka.   Strojníci musí před nástupem do této funkce, absolvovat 16-ti hodinové školení, zaměřené na ovládání hasičské techniky a zásad bezpečné jízdy k zásahu, protože strojníci jsou řidiči vozidel s právem přednostní jízdy (modré majáky). Strojníci jednotky kategorie JPO III. (jednotka Deštná) musí být držiteli řidičského oprávnění sk. C – nákladní vozidla o celkové hmotnosti vyšší než 3,5 t. Strojníci jednotky kategorie JPO V. bez cisterny (jednotka Lipovka) toto oprávnění vlastnit nemusí. Znalosti nabyté při školení jsou ověřeny závěrečnou zkouškou a po jejím úspěšném složení získá strojník osvědčení platné po dobu 5 let. Před uplynutím doby platnosti osvědčení, musí strojník absolvovat 8 hodinové školení ukončené testem, po jehož úspěšném složení je mu osvědčení prodlouženo na dalších 5 let.                                                                                                                                                Při jízdě k zásahu i při zásahu samotném, je strojník plně zodpovědný za svěřenou techniku, při jízdě navíc i za bezpečnost všech osob přepravovaných ve vozidle. Je tedy nanejvýš nutné si uvědomit, že pokud potkáváme hasičské vozidlo, jedoucí se zapnutými majáky, je potřeba vyjít jeho řidiči maximálně vstříc a vhodným manévrem umožnit bezpečné projetí. Odměnou za takové chování není pouze dobrý pocit, ale věřte, že i vděk řidiče hasičského vozidla. 

 

Strojníci:

Jiří Průša – strojník jednotky Deštná    

Jiří Bušta ml. – strojník jednotky Deštná

Vlastimil Prágr – strojník jednotky Deštná

Bc. Ondřej Janota – strojník jednotky Lipovka

 

Hasiči a specialisté jednotky Deštná:

V deštenské jednotce máme hasiče-specialisty na obsluhu motorových pil (OMP), nositele dýchací techniky (NDT), technika ochrany obyvatel (TOO) a absolventa kurzu základů zdravotnické pomoci (ZZP). Při výjezdu k zásahu na odstranění padlých nebo nebezpečných stromů mohou používat motorovou pilu pouze ti hasiči, kteří jsou držiteli oprávnění na obsluhu motorových pil při zásahu. Pro získání tohoto oprávnění je nutno abslovovat 64 hodinový výcvik obsahující teoretickou a praktickou část a poté každoročně 8 hodin proškolení.

V jednotce Deštná jsou držiteli tohoto oprávnění 4 hasiči:                                             

Milan Menčík st.

 Jiří Bušta ml.

František Tupý

Bc. Miroslav Přibyl

Pro případ zásahu v nedýchatelném prostředí disponuje naše jednotka hasiči, kteří jsou oprávněni k používání izolačních dýchacích přístrojů. Pro získání tohoto oprávnění je nutné absolvovat 16 hodinový výcvik skládající se z teoretické části a praktického výcviku v polygonu v Českých Budějovicích.

Oprávnění NDT disponuje v jednotce Deštná celkem 12 hasičů:

Ing. Petr Janota

Pavel Přibyl

Jiří Bušta ml.

Jaroslav Petrů ml.

Vlastimil Prágr

Jan Aujezdecký

Tomáš Jílek

Milan Menčík ml.

Kamil Šindelář

František Tupý

a nově také Jan Jílek a Lukáš Přibyl

Absolvenst kurzu základů pomoci funguje v jednotce jako garant a metodik v případě poskytování předlékařské pomoci osobám zraněným při zásahu. Technik obyvatel ochrany je součástí krizového štábu při likvidování následků živelných pohrom

Pokud není při zásahu potřeba speciální výbava, dělají všichni členové jednotky jakoukoliv potřebnou práci. V případě dlouhých a fyzicky náročných zásahů je obvykle, že fyzicky pracují všichni zasahující, včetně velitelů. V náročném prostředí je potřeba zasahující hasiče střídat. I proto je naše jednotka v poctu 19 členů.  Proto představujeme zbytek členů jednotky Deštná. 

Milan Menčík ml. - NDT jednotka Deštná 

Lukáš Přibyl - NDT  jednotka Deštná

Tomáš Jílek - NDT  jednotka Deštná 

Jan Jílek - NDT  jednotka Deštná

David Aujezdecký - hasič jednotky Deštná

 

 

print Formát pro tisk

Srpen 2019
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Vyhledávání


TOPlist